Kostka

S.K.N. Antropologów „Kostka”

przy Katedrze Biologii Człowieka UWr.

 

Adres:

ul. Kuźnicza 35,

50-138 Wrocław,

Kontakt:

skn.kostka.uwr@gmail.com

Opiekun koła:

dr W. Nowaczewska

Prezes koła: Anna Madera

Kontakt:

gg: 1599486

mail: ajusia77@interia.pl

Koło powstało w kwietniu 2008 r. przy Katedrze Biologii Człowieka (ówczesnej Katedrze Antropologii) Uniwersytetu Wrocławskiego z inicjatywy doktorantki Agnieszki Tomaszewskiej (Markowskiej).
 

Co nas interesuje:

– anatomia i antropologia

– paleoantropologia i paleopatologia

– kryminalistyka i medycyna sądowa (np. metody identyfikacji kryminalistycznej, zbieranie i zabezpieczanie materiału biologicznego, odtwarzanie wyglądu przyżyciowego)

– obserwacje i badania materiału kostnego, czyli co w „kościach zapisane”

– i wiele innych zagadnień

Działalność:
 
Noc Muzeów Muzeum Człowieka16 maja 2009 r.Gdy w sobotnie popołudnie otworzyliśmy drzwi Muzeum Człowieka naszym oczom ukazały się tłumy oczekujących. Zainteresowanie ekspozycjami „naszego” niewielkiego, aczkolwiek bardzo interesującego muzeum było ogromne. Byli dorośli i dzieci, których nie znięchęcała nawet konieczność oczekiwania w „kilometrowej” kolejce (czekać trzeba było nawet ponad 1,5 godziny). Zwiedzający mogli spojrzeć w twarz „naszej wrocławskiej mumii”, prześledzić „swoją” ewolucję, przyjrzeć się patologiom kości czy obliczyć swoje BMI.
Funeralia Lednickie – Spotkanie 12„Tak więc po owocach poznacie ich”.Lednica 13-14 maja 2009 r.Drugi raz, kiedy „Kostka” uczestniczyła w Funeraliach, tym razem z S.K.N. „Goryl”. Prezentacje, które nas najbardziej interesowały to oczywiście wykłady pracowników naszej Katedry Antropologii, choć wiele innych prezentacji też wartych było uwagi. Konferencja była udana, zarówno pod względem naukowym, jak i intergracji pomiędzy jednym i drugim kołem ;). Hmm może jakaś współpraca z tego wyniknie…
Wspołpraca z S.K.N. ArcheologówOd kwietnia 2009 r.Współpracujemy także z kołem archeologów, pomagając im w analizie materiału kostnego, znalezionego w okolicach wsi Toporów (obecnie nieistniejącej).

Przygotowania do oczyszczania kości – od lewej: Ania, Asia , Madzia.

Giełda Kół Naukowych5 marca 2009 r.WrocławPierwsza Giełda Kół Naukowych w której bralismy udział. Nasza prezentacja dotyczyła mumii, także tej wrocławskiej. Opowiadałyśmy również o Wrocławskiej Szkole Rekonstrukcji i jej osiągnięciach m. in. o błogosławionym Czesławie. Byliśmy także jedynym stoiskiem z własną i do tego żywą mumią… no cóż może nie była szczególnie wyrośnięta, ale robiła furorę… w końcu zdjęcie z mumią to nie byle co ;).
Adrian w roli mumii ;). Z panem profesorem Borysławskim :D.
Asia, Sebastian i mumia Adrian.
 
Warsztaty Antropologiczne„Człowiek to brzmi dumnie”28-29 listopada 2008 r.Pierwsze warsztaty organizowane przez nasze koło naukowe. Zajęcia podzielone były na dwa bloki. Pierwszy składał się z wykładów prowadzonych przez pracowników uniwersytetu, a także studentów. Na drugi blok składały się zajęcia prowadzone przez mgr Agnieszkę Markowską połączone ze zwiedzaniem Muzeum Antropologicznego.

Organizatorzy warsztatów.

„Przerwa kanapkowa”.

Pamiątkowe zdjęcie grupowe po warsztatach.

 
Spotkanie z dr Jakubem Trnka z Akademii Medycznej„Samobójstwo czy zabójstwo?”Wrocław, maj 2008 r.Dr Trnka, osoba, która o rzeczach nieprzyjemnych opowiada w bardzo przyjemny i ciekawy sposób ;). Wykład dotyczył ciekawych przypadków, w których oględziny zwłok sugerowały inną przyczynę zgonu niż faktyczna i dopiero dokładniejsze badania i relacje świadków, dawały faktyczny obraz sytuacji. Po wykładzie pan doktor długo i cierpliwie odpowiadał na nasze pytania… i dzięki temu już znamy tajemnicę zbrodni doskonałej ;).
Funeralia Lednickie – Spotkanie 11Metody. Źródła. Dokumentacja.Lednica 14-15 maja 2008 r.Pierwsze spotkanie w którym wzieliśmy udział. Konferencja była naprawdę udana, dopisała nawet pogoda. Oprócz wysłuchania interesujących nas wykładów pozwiedzałyśmy także okolice m.in. Muzeum Pierwszych Piastów i skansen, oraz popłynełyśmy na wyspę by zwiedzić tamtejsze wykopaliska.

Wiatraki na wzgórzu nieopodal Muzeum Pierwszych Piastów.

 

Publikacje po-konferencyjne