Kostka

S.K.N. Antropologów „Kostka”

przy Katedrze Biologii Człowieka UWr.

 

Adres:

ul. Kuźnicza 35,

50-138 Wrocław,

Kontakt:

skn.kostka.uwr@gmail.com

Opiekun koła:

dr W. Nowaczewska

Prezes koła:

Anna Madera

Kontakt:

gg: 1599486

mail: ajusia77@interia.pl

SKN Antropologów „Kostka” powstało 2008 z inicjatywy dr Agnieszki Tomaszewskiej (wtedy doktorantki). Główne zagadnienia, którymi się zajmujemy to anatomia, antropologia fizyczna, paleoantropologia, paleopatologia i antropologia sądowa. SKN Antropologów „Kostka” jest kołem o bardzo elastycznych zainteresowaniach i dziedziny, którymi w aktualnym momencie się interesujemy zależą od zainteresowań członków koła. Naszą główną dziedziną zainteresowań jest antropologia fizyczna oraz antropologia sądowa. Członkowie koła często zajmują się szczątkami ludzkimi poprzez analizę szkieletu dowiadując się kim były badane osoby.
Bierzemy udział w różnych przedsięwzięciach Uniwersytetu Wrocławskiego np. Nocy Biologów, Oleśnickiej Nocy Przyrody, Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Pomagaliśmy również jako wolontariusze w I Konferencji organizowanej przez PTNCE. Współpracujemy z kołami z różnych uniwersytetów, także poza Wrocławiem. Naszym pierwszym dużym przedsięwzięciem była I Ogólnopolska Studencka Konferencja Kryminalistyczna “50 Twarzy Zbrodni” we Wrocławiu, odbyła się ona w dniach 5-6 grudnia 2014 i odniosła duży sukces. Od tej pory jest ona cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez koło. Nie jest ona jednak jedyną konferencją organizowaną przez “Kostkę”. Ogólnopolska Studencka Konferencja Nauk o Człowieku z co roku zmieniającym się tematem przewodnim (“W pierścieniu śmierci”, “ W pierścieniu miłości”, W pierścieniu przemocy”) to drugie cyklicznie przygotowywane wydarzenie naukowe naszego koła. Po za nimi jeszcze takie tytułu jak OISKAA „Możliwości badawcze w antopologii i archeologii”, OKN „Wymiary Pola Bitwy”.
Chętnych do współpracy przy organizacji warsztatów, wykładów czy konferencji zapraszamy do kontaktu.
 

Co nas interesuje:

– anatomia i antropologia

– paleoantropologia i paleopatologia

– kryminalistyka i medycyna sądowa (np. metody identyfikacji kryminalistycznej, zbieranie i zabezpieczanie materiału biologicznego, odtwarzanie wyglądu przyżyciowego)

– obserwacje i badania materiału kostnego, czyli co w „kościach zapisane”

– i wiele innych zagadnień

Działalność:
 
Noc Muzeów Muzeum Człowieka16 maja 2009 r.Gdy w sobotnie popołudnie otworzyliśmy drzwi Muzeum Człowieka naszym oczom ukazały się tłumy oczekujących. Zainteresowanie ekspozycjami „naszego” niewielkiego, aczkolwiek bardzo interesującego muzeum było ogromne. Byli dorośli i dzieci, których nie znięchęcała nawet konieczność oczekiwania w „kilometrowej” kolejce (czekać trzeba było nawet ponad 1,5 godziny). Zwiedzający mogli spojrzeć w twarz „naszej wrocławskiej mumii”, prześledzić „swoją” ewolucję, przyjrzeć się patologiom kości czy obliczyć swoje BMI.
Funeralia Lednickie – Spotkanie 12„Tak więc po owocach poznacie ich”.Lednica 13-14 maja 2009 r.Drugi raz, kiedy „Kostka” uczestniczyła w Funeraliach, tym razem z S.K.N. „Goryl”. Prezentacje, które nas najbardziej interesowały to oczywiście wykłady pracowników naszej Katedry Antropologii, choć wiele innych prezentacji też wartych było uwagi. Konferencja była udana, zarówno pod względem naukowym, jak i intergracji pomiędzy jednym i drugim kołem ;). Hmm może jakaś współpraca z tego wyniknie…
Wspołpraca z S.K.N. ArcheologówOd kwietnia 2009 r.Współpracujemy także z kołem archeologów, pomagając im w analizie materiału kostnego, znalezionego w okolicach wsi Toporów (obecnie nieistniejącej).

Przygotowania do oczyszczania kości – od lewej: Ania, Asia , Madzia.

Giełda Kół Naukowych5 marca 2009 r.WrocławPierwsza Giełda Kół Naukowych w której bralismy udział. Nasza prezentacja dotyczyła mumii, także tej wrocławskiej. Opowiadałyśmy również o Wrocławskiej Szkole Rekonstrukcji i jej osiągnięciach m. in. o błogosławionym Czesławie. Byliśmy także jedynym stoiskiem z własną i do tego żywą mumią… no cóż może nie była szczególnie wyrośnięta, ale robiła furorę… w końcu zdjęcie z mumią to nie byle co ;).
Adrian w roli mumii ;). Z panem profesorem Borysławskim :D.
Asia, Sebastian i mumia Adrian.
 
Warsztaty Antropologiczne„Człowiek to brzmi dumnie”28-29 listopada 2008 r.Pierwsze warsztaty organizowane przez nasze koło naukowe. Zajęcia podzielone były na dwa bloki. Pierwszy składał się z wykładów prowadzonych przez pracowników uniwersytetu, a także studentów. Na drugi blok składały się zajęcia prowadzone przez mgr Agnieszkę Markowską połączone ze zwiedzaniem Muzeum Antropologicznego.

Organizatorzy warsztatów.

„Przerwa kanapkowa”.

Pamiątkowe zdjęcie grupowe po warsztatach.

 
Spotkanie z dr Jakubem Trnka z Akademii Medycznej„Samobójstwo czy zabójstwo?”Wrocław, maj 2008 r.Dr Trnka, osoba, która o rzeczach nieprzyjemnych opowiada w bardzo przyjemny i ciekawy sposób ;). Wykład dotyczył ciekawych przypadków, w których oględziny zwłok sugerowały inną przyczynę zgonu niż faktyczna i dopiero dokładniejsze badania i relacje świadków, dawały faktyczny obraz sytuacji. Po wykładzie pan doktor długo i cierpliwie odpowiadał na nasze pytania… i dzięki temu już znamy tajemnicę zbrodni doskonałej ;).
Funeralia Lednickie – Spotkanie 11Metody. Źródła. Dokumentacja.Lednica 14-15 maja 2008 r.Pierwsze spotkanie w którym wzieliśmy udział. Konferencja była naprawdę udana, dopisała nawet pogoda. Oprócz wysłuchania interesujących nas wykładów pozwiedzałyśmy także okolice m.in. Muzeum Pierwszych Piastów i skansen, oraz popłynełyśmy na wyspę by zwiedzić tamtejsze wykopaliska.

Wiatraki na wzgórzu nieopodal Muzeum Pierwszych Piastów.

 

Publikacje po-konferencyjne

Galeria zdjęć